Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

 

Günlük kalori ihtiyacı nedir?

"Bazal metabolizma", "egzersizde" ve "diyetle alınan besinlerin sindiriminde" harcanan enerji olmak üzere üç ana bileşenden oluşur. Bunların arasındaki en büyük belirleyici bazal metabolizma hızıdır. BMH, dinlenirken veya uyurken yani hiçbir aktivite gösterilmediğinde harcanan enerji miktarını göstermekte ve günlük harcanan kalorinin yüzde 60 ile 80'ini oluşturmaktadır.

Fiziksel aktivite de enerji tüketiminde, yani kilo verme veya alma üzerindeki önemli faktörlerden biridir. Fiziksel aktivitenin çoğaltılması durumunda metobolizma hızı, dolayısıyla günlük kalori ihtiyacı da arttırılmış olur.

Bazal metabolizma hızı nedir?

Kilo vermek isteyen bir kişinin diyetle ne kadar zayıflayacağını belirleyen en önemli faktördür. Örneğin; ağızdan alınan şekerin karaciğerde yağa dönüştürülüp, cilt altı yağ dokusunda depolanmasında olduğu gibi vücuttaki maddelerin birbirine dönüşmesini, biyolojik olayların devamını sağlamak için ne kadar enerji yakılması gerektiğini göstermektedir. Genler, cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, vücut ısısı ile egzersiz gibi pek çok faktörden etkilenmektedir.

Günde kaç kalori almalıyım?

Günlük alınması gereken miktar kişiden kişiye değişmektedir. Hesaplayıcı, 1 günde harcanan kaloriyi tespit ederken Harris-Benedict prensibini kullanmaktadır. Bu prensipteki en önemli faktörler kişinin kilosu, boyu ve yaşına göre hesaplanan bazal metabolik hıza ilaveten günlük aktivitelerde harcanan enerjiye eşdeğer alınan besin miktarıdır.

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu